GO BACK
        TO MENU
        Viss virtuvei nepieciešamais pieejams bez liekiem iepakojumiem

        Nav jau noslēpums, ka Zero Waste šobrīd ir tāds kā trends, bet, tāpat kā skriešana, joga un meditācija, tas ir viens superīgs un veselīgs trends, kam sekot. Līdz ar lielo cilvēku interesi padomāt ne tikai par to, ko liekam vēderos, bet arī to, ko aiz sevis atstājam, pasaulē ir gana daudz šādu veikalu, kur produktus iegādājas vai nu neiepakotus vai iepakojumos, ko var bezgalīgi šķirot, lietot atkārtoti vai kompostēt. Berlīnes ZERO WASTE veikals Original Unverpackt ir skaists, gaišs un gaumīgs veikals, kuru mums ļāva arī kārtīgi safotografēt. Raksts būs tāds īss ar vairāk bildēm, bet noteikti pieminēšu šādus tādus produktus, ko ir vērts apskatīt kaut vai kaut kur internetā.

         

        ● KĀ NOTIEK IEPIRKŠANĀS? ●

        Šis daudziem varētu šķist pašsaprotami, bet ne visiem, jo Latvijā tomēr ir jābūt savai drosmei iet uz veikalu ar saviem iepakojumiem un lūgt produktus sasvērt tajos. Šāds Zero Waste veikals ļauj pilnīgi visu produkciju svērt un likt savos izvēlētajos iepakojumos, pirms tam tos nosverot. Tur ir pieejami  visu veidu graudi, augļi un dārzeņi dažādi makaroni, garšvielas, sadzīves lietas un pat končas. Lielākā daļa (vai pat viss) produktu klāsts ir ar bio sertifikātu, piemērots veģetāriešiem un vegāniem, kas ir dubult liels prieks. Ja savi iepakojumi uz veikalu aizmirsušies, var izmantot veikalā pieejamos papīra maisiņus vai iegādāties kādu no daudzlietojamiem maisiņiem. Tur bija pieejami kādi 3 dažādi zīmoli, piedāvājot lielākus un mazākus maisus, piemērotus gan smalkiem produktiem, gan lielāka izmēra pārtikai.

        Dažāda veida makaroni, ņam

        Kamēr bijām veikalā, ienāca arī vairāki klienti, kas izskatījās pēc regulārajiem apmeklētājiem. Viena sieviete bija atnākusi pēc svaigiem dārzeņiem, viena – pēc miltiem, bet – cita pēc veļas mazgāšanas līdzekļa. Jā, veikalā var iegādāties arī izlejamo veļas pulveri, trauku mazgāšanas līdzekli, šķiet, arī dušas želeju, šapmūnu un vēl šo to mājai. Man pašai lielu uzmanību piesaistīja mājsaimniecības preču stūris, kur varēja atrast zobu birstes, ziepes un šampūnus, kā arī dažādus dabai draudzīgus palīgus mājas tīrīšanai. Un iepakojumi, jā to tur bija visvisādu! Bija nopērkamas dažāda izmēra pudeles, burciņas un trauciņi, ūdens pudeles, kafijas krūzes, maisiņi un pusdienu kārbas.

        Pudeles, burkas un trauciņi

        ● INTERESANTI ATRADUMI ●

        Es jau sen gribu pāriet uz vēl vienkāršāku dušu – mazgāties tikai ar ziepēm. Jā, arī matus. Šajā veikalā pārdeva ziepes ķermenim un ziepes matiem. Mums iedeva divus testerīšus šādām ziepēm, mēģināsim un, ja patiks, noteikti meklēšu rokā Latvijā vai kaut kur sūtīšu. Tagad ir sanācis mēģināt vienu reizi, un mati tika izmazgāti pienācīgi! Tās vienkārši ir jāpaviļā pa rokām, jāsaputo, putas jāliek matos un tik jāmazgā. Diezgan vienkārši un šobrīd šķiet arī efektīgi.

        Lielais sadzīves līdzekļu klāsts ļauj dzīvot it kā pa vecam, bet tomēr dabai draudzīgāk

        Viens no produktiem, ko zināju, ka noteikti nopirkšu, bija zobu diegs. Dabai draudzīgas zobu birstes Latvijā var iegādāties, bet zobu diegu, kas nav iepakots plastmasā, īsti tomēr ne. Biju jau senāk redzējusi, ka pārdošanā ir zīda zobu diegs, kas noklāts ar bišu vasku, un iepakot stilka un metāla iepakojumā. Tāds bija arī Berlīnes veikalā, par ko ļoti priecājos. Iegādājāmies vienu zobu diegu ar speciālo iepakojumu un vienu papildinājumu. Iemēģināsim un pēc laika varēsim pateikt, kā tas iet pie sirds. Vēl ļoti gribēju paskatīties kādu citu zobu birsti, bet  vienas bambusa birstes bija traki cietas, bet otras – neiepakotas un ļoti iespējams kārtīgi aptaustītas. Tā arī palikām bez jaunās zobu birstēm, bet mēģināšu vēlāk sūtīt kādas no internetveikala.

        Mums šobrīd nebija vajadzības daudz ko iegādāties, bet bija forši atrast un piefiksēt tās lietas, kas varētu būt noderīgas nākotnē. Piemēram, metāla pusdienu kārbas un pudeles. Latvijā tādas nav vēl redzētas, bet Berlīnes Zero Waste veikals piedāvāja ilgtspējīgu alternatīvu plastmasas kārbiņām – nerūsējošā tērauda kārbas no Eco Brotbox. Pieejami bija dažādi izmēri un formas, un kārbiņas izskatījās patiešām izturīgas un foršas! Vēl viņu pašu klāstā ir tāda paša materiāla ūdens pudeles – ar dubulto iekšu kā termosam un bez. Šāda paša tipa pudeles ir arī amerikāņu firmai Klean Canteen, bet šīs veikalā nebija pieejamas.

        Zaļie iepakojumi no Eco Brotbox

        Veikalā varēja iegādāties arī tādas pašas kafijas krūzītes, kādas mums jau ir. Patiesībā tik daudz vietās Berlīnē redzējām šādas Keep Cup krūzītes, kas izgatavotas no stikla.

         

        Kā jau teicu, mēs neko baigi nepirkām, jo nebija lielas vajadzības. Ļoti turējos pretī vecajam ieradumam pirkt, jo vēlāk taču nevarēs dabūt. hā. Izgājām ārā tikai ar zobu diegu un šampūna testerīšiem, toties ļoti iedvesmoti un priecīgi, ka šādi veikali vispār pastāv. Lielais rezumē – veikals izskatījās pēc vienkārša, parasta veikala (vienreiz pat garām pagājām), un nav nekādas ezotērikas pieskaņas. Foršs veikals, kurā ir iespēja iegādāties lietas neiepakotas. Jādara viss, lai Latvijā tāds arī atvērtos!

        5 COMMENTS

        […] jau pirms tam noskatīts šampūna klucītis no Lush, bet otrs – reālas ziepes matiem no Berlīnes Zero Waste veikala. Pamēģinājām abus, un secinājām, ka tās ziepes tomēr nebūs priekš mums. Man bija sajūta, […]

        Signija

        Labdien!
        Vai veikalā ir nopērkami arī piena produkti, eļļas, sulas, etiķi, konservi? Un vai pats veikals darbojas kā bez-atkritumu (vai nav tā, ka atkritumu radīšana tiek vienkārši pārnesta no patērētāja uz pārdevēju)? Un vai ir kāds iespaids par cenu politiku – teorētiski šādā veikalā produktam vajadzētu būt nedaudz lētākam, jo nav jāpērk iepakojums (diemžēl bieži atšķirīgs dzīvesstils tiek paaugstināti ‘izcenots’)?

        Laura

        Sveika! Piena produktus veikalā nepārdeva, tāpat arī konservus neredzēju. Kas bija forši – tur varēja iegādāties izlejamās eļļas un etiķus. Šāda tipa veikali parasti pieiet ļoti strikti arī veidam, kā produkti tiek atvesti uz pašu veikalu. Viņi parasti izmanto lielākus iepakojumus, piemēram, no papīra, lai saņemtu produktus veikalā. Vēl lielu nozīmi dod tas, ka liela daļa produktu, kas atrodami veikalā, ir vietējie vai vismaz no tuvām valstīm, lai samazinātu transporta ietekmi uz vidi. Šajā veikalā pieejamā pārtika bija no bio gala, tāpēc tā arī maksāja. Tur diemžēl nepiedāvāja parastos makaronus pa veikala (vai lētākām) cenām. Tur bija pieejami ar rokām gatavotie vietējie makaroni, kas maksāja tā, kā varētu domāt 🙂 Ir jau ļoti daudzas vietas, kur var iegādāties produktus, kas nav bio un ir neiepakoti, kas ir arī stipri lētāki, kā tirgū, bet bio veikals ir kā jebkurš cits bio veikals. Tur jārēķinās ar tāda tipa cenām.

        Signija

        Paldies par atbildi. Es aizdomājos, cik reālistiski ir veidot bezatkritumu patēriņu, ņemot vērā, ka tas, kā es aizgādāju produktu līdz savām mājām, ir tikai viens – pēdējais posms (tāpēc jau ne mazāk svarīgs). Ja neveidojam naturālo saimniecību un gribās ēst ne tikai kartupeļus, ābolus un lazdu riekstus, bet arī fenheli, apelsīnu un mandeles, tad skaidrs, ka kaut kur jau tas tiek ielikts, lai atgādātu līdz veikala plauktam. Otra sadaļa ir tā, ka esmu cilvēks parastais – slinkais, labprāt iegādājos pēc iespējas visu vienuviet (kas ir viens no iemesliem lielveikalu popularitātei). Un par cenām – kā jau pati minēji, šī ir tāda forša modes tendence, ja bio – labi, lai maksā vairāk, bet būtu forši, ja šāds dzīvesveids būtu pieejams pēc iespējas plašākam lokam. Domāju, ka tas arī mainītu daudzu cilvēku patēriņu.

        Laura

        Es esmu iemanījusies lielākoties visu iegādāties tirgū, un uz veikalu dodamies tikai ik pa laikam, kas ietaupa laiku. Vispār ir sanācis daudz domāt par to, kā preces līdz mums nonāk, tāpēc noteikti labāk ir iegādāties vietējo, jo tad tas neceļo pāri visai pasaulei. Tomēr sev atgādinu – nevajag iet ekstrēmos, jo ir lietas, kuras vēl nevaru ietekmēt. Bet ko noteikti varu ietekmēt, ir mana rīcība šajā pasaulē. Ar tādu domu es tagad dzīvoju 🙂

        This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.