GO BACK
    TO MENU

     

    Mēs dzīvojam laikā, kad viss notiek ātri. Mums ātri vajag tik no punkta A uz punktu B, mums visu vajag nopirkt tūlīt un tepat uz vietas, un to visu tikpat ātri vajag uzražot. Bet jūs jau paši zināt, kādas lietas sanāk, kad viss tiek darīts ātri. Tās ir paviršākas, vienkāršākas un, jā, nekvalitatīvākas lietas. Es sevi radinu pie domas (jo man jau arī gribās tūlīt un tagad, un daudz), ka kvalitatīvas lietas ilgtermiņā sanāk daudz izdevīgākas. Tas attiecas uz pilnīgi visa veida produktiem un pakalpojumiem, bet jo īpaši man par to sev jāatgādina pie apģērba pirkšanas. Mazāk ir vairāk. Kvalitatīvāk ir izdevīgāk. Un tūlīt pat izstāstīšu kāpēc.

     

    KVALITĀTE PRET KVANTITĀTI

    No sākuma ļoti gribējās iemest pāris rindiņas par šiem vārdiem kā tādiem. Tie, protams, ir tādi nosacīti jēdzieni, jo katram kvalitātīvs var nozīmēt kaut ko pavisam citu, un citam atkal ir iespēja šo kvalitatīvo iegādāties lielās kvantitātēs, bet šoreiz runāšu par cilvēku parasto. Kaut vai par latvieti parasto, kas iet uz parasto darbu un mēneša beigās nenes mājās čemodānus ar naudu. Tādam vidusmēra cilvēkam ir gana daudz jānopērk, ja grib iekļauties sabiedrībā un kolēģiem padižoties ar jauno aifonu. Un šim cilvēkam parastajam ir diezgan liels spiediens piedalīties lielajā pirkšanas spēlē, ja grib tikt līdzi saviem līdzcilvēkiem. Pirkšanas kults mūsos ir pamatīgi iepotēts, un tas ir arī iemesls, kur mēs visi parasti noejam greizi. Ja jānopērk ir daudz, tad patiešām naudas nepietiek, lai visu iegādātos labā kvalitātē. Bet, ja pērk maz (jo gribas kvalitatīvi), tad atkal pastāv iespēja, ka apkārtējie nesapratīs. Ir jābūt pietiekoši lielai iekšai, lai pateiktu apkārtējiem, ka man nav vajadzīga jaunākās tendences kleitiņa, jo, pirmkārt, man to vienkārši nevajag, bet nevaru arī atļauties tādu pienācīgā kvalitātē.

    Mēs esam pieraduši pie lietu nemitīgas maiņas. Arī savā ikdienā. Tāds ir mūsdienu laikmets, un šis laikmets pieprasa diezgan daudz mantu. Kaut vai paskatāmies uz jauno mārketinga veidu “Instagram influenceri jeb ietekmētāji”, kas tiek apdāvināti ar ļoti lielu daudzumu lietām, skaisti tās noreklamē, un sekotājiem arī sagribās. Varbūt šis cilvēks tika pie īsta Guči, bet man tāds nespīd. Ja gribu sekot līdzi modei un šī cilvēka piemēram, meklēju rokā Turcijas tirgu, kur varu līdzīgu somu nopirkt par piecdesmitnieku. Un tā mēs attopamies ar pilniem skapjiem, pilnām mājām ar diezgan mēslainas kvalitātes lietām, jo mārketings, Instagrams vai draugs pastimulēja mums to iegādāties.

    Bet kas tad ir kvalitatīvs produkts? Manuprāt, tas ir tāds, ko vari lietot ilgi. Nevis vienu sezonu, nevis pat divas un trīs, bet patiešām ilgi. Tik ilgi, ka varētu mēģināt nodot pūrā. Kvalitatīvs apģērbs ir tāds, kas nesagriež vīles vai nesaraujas pēc divām mazgāšanas reizēm. Tāds, kura sastāvā nav 100% akrils. Tāds, kurš nesaplīst pa vīli, jo izdomāji izbraukt ar riteni. Kvalitatīvas mantas ir tādas, kuras var aiznest salabot, kad kaut kas notiek (papīra kurpes kurpnieki neņem pretī). Tās ir lietas, ko saņem mantojumā no vecmāmiņas un varēsi padot tālāk saviem mazbērniem. Kvalitatīvi materiāli, kvalitatīvs izpildījums un līdz ar to ilglaicīgāka lietošana.

     

    PAR DĀRGU PADOMĀ PIECREIZ

    Ja kādreiz esiet veikuši lielu summu pirkumu (tā var būt māja, bet var būt arī dārgāka jaka), tad zināt, ka gala lēmumu nepieņemsiet tūlīt un tepat. Aiziesiet mājās, apdomāsiet piecreiz, pārgulēsiet nakti ar šo domu, un, ja tā vēl ir ar jums no rīta, pieņemsiet lēmumu lietu iegādāties. Tā tas ir ar dārgākām lietām – mēs vienkārši padomājam pamatīgāk. Es neteiktu, ka šāds princips strādā arī zārā uz atlaižu krekliņiem. Tos mēs pērkam pat vienreiz nepadomājot. Tas tur ir, lēts, uz atlaidēm, rīt var vairāk nebūt, tāpēc ņemu ciet. Es pēdējā laikā ļoti sevi trenēju meklēt pēc dārgākām lietām. Ne tāpēc, ka gribu te padižoties ar saviem dārgumiem, bet gribu, lai visas lietas, kas ienāk manā dzīvē, ir pārdomātas, vērtīgas un patiešām noderīgas. Gribu izlauzties no cikla, kad pērku un piecreiz padomāju tikai mājās, jautājot sev “kāpēc es vispār kaut ko tādu nopirku?” un “kā lai es šito tagad ātri pārdodu andelē?”. Gribētu mazāk un mazāk tādu lietu savā dzīvē, savā mājā un savā ikdienā.

    It īpaši lekcijās par kapsulas garderobi dāmām stāstu, ka par to visu lupatu naudu, ko ātri vien atdodam otrajā elpā, mēs noteikti varētu iegādāties vienu vai divus kvalitatīvus apģērbus. Apģērbus, kas būs mīļi, ilgi un labi kalpos un kurus gribēsies aizvest salabot, ja kaut kas noiet greizi. Aicinu padomāt ikreiz, kad taisi skapja tīrīšanu (vari mēģināt taisīt pamatīgo, kādu aprakstīju šeit), parēķināt reālā naudā to visu, ko izmetam un atdodam. It īpaši par lietām, kuras īsti nav valkātas. Par tām piecām sintētikas jakām ar krāsainām skarām jau būtu sanākusi viena super forša, kvalitatīva mohēras jaka. Es jums garantēju!

     

    IZDALI CENU LIETOŠANAS REIZĒS

    Un visbeidzot gribu izstāstīt principu, ko var sev atgādināt ikreiz, kad pērkam lietas: izdali produkta cenu lietošanas reizēs. Ātra patēriņa preces nav domātas ilgtermiņa un intensīvai lietošanai. Tās tiek uzražotas, lai ātri tiktu palietotas un tikpat ātri tiktu atdotas vai izmestas ārā. Tās nav ražotas ar domu – nodosi šo jaku savai meitai pūrā, jo līdz tam tā visticamāk nemaz neaizdzīvos. Man patīk piemērs ar divām jakām – viena ir ātrās modes veikalā uz atlaidēm (krāsa tāda trendīga, arī piegriezums interesants, bet vismaz maksā 40 eiro!), bet otra ir no dārgā gala (klasiska jaka kādā viegli kombinējamā krāsā, bet maksā gandrīz 400 eiro). Ieejot veikalos, visticamāk iznāksi ārā ar krāsaino jaku, jo īstermiņā tā ir forša un vari nopirkt tepat uz vietas. Bet otrā jaka prasa pēc ļoti pamatīgas padomāšanas, kā arī pēc naudas pakrāšanas.

    Un te būs lielais triks, kāpēc izvēlēties dārgo un kvalitatīvo jaku – izdali jakas summu ar reizēm, cik to uzvilksi mugurā. Krāsainā jaka varbūt tiks vilkta bieži, bet nākamo sezonu vairāk tādu negribēsi. Mums sezonas īsas, tāpēc paspēsi to uzvilkt kādas 50 reizes. Bet dārgā jaka tev varētu kalpot daudzus gadus (teiksim piecus), vilksi to daudz biežāk par krāsaino, jo vieglāk būs savilkt ar visu pārējo apģērbu, un labosi, ja tai kaut kas notiks. Pēc piecu gadu intensīvas lietošanas šī jaka patiešām sanāk daudz idevīgāka, jo katra valkāšanas reize nemaksāja 80 centus, bet varbūt 0,000kaut kādus centus. Šis princips man atgādina iegādāties kvalitatīvas lietas, lai to lietošana sanāk lētāka.

     

    x x x

    Pirkt mazāk ir grūti, jo tas piedāvājums ir milzīgs, un gribulis ārdās ikreiz, kad dodamies garām kādam smukam veikalam. Bet pirkt mazāk un kvalitatīvāk sanāk patiešām izdevīgāk. Pirmkārt, mēs neaizbāžam savu telpu ar nevajadzīgiem krāmiem, mums nav tik bieži jātaisa lielās tīrīšanas ar desmit kastēm mēslu, un dzīvot ir foršāk, jo apkārt ir tikai foršās lietas. Lai mums visiem lielāka vēlme turēt sev riņķī mīļas, vajadzīgas un ilgtspējīgas lietas!

     

    P.S. – es te lielākoties minēju, ka kvalitatīvās lietas ir dārgākas (un tas tā ir), bet šīs kvalitatīvās lietas var nopirkt arī pa lētāku naudu lietoto preču veikalos. Tik jābūt acīgam un pacietīgam. Viss pārējais stāsts tāds pats.

     

    Bilde: Andis Arnicāns

     

    23 COMMENTS

    […] jāatceras, ka kvalitāte ir pāri kvantitātei. Varbūt jums nevajag komplektu ar pieciem zemas kvalitātes T-krekliem, bet tā vietā labāk […]

    […] vairāk meklējām lietas humpalās un andelēs. Un pamatīgi sākām sliekties, ka labāk pērkam mazāk, bet kvalitatīvi. Tagad patiešām visas lietas, kuras pērkam, ir pārdomātas, apdomātas un tikai tad […]

    […] varētu atļauties kvalitatīvas lietas, kuras tiešām ilgi kalpo, ir jāpērk mazāk. Jāatsakās no nevajadzīgiem un spontāniem pirkumiem, nav jāļaujas akciju neprātam, jo […]

    Līdzjūtība par viedo vīramāti. Ar pateicību to uztvert var būt jau baigais “level”, es vēl šo dikti, dikti mācos (6 un 7 gadi bez mūsu abu mammām), bet tāds ir mērķis.
    Izlasīju šeit pārējos komentārus un vēlējos tikai piebilst, lai, lūdzu, uzmanies ar literatūru latviešu valodā par bērnkopības tēmām. Īpaši ar Džīnu Fordu un tamlīdzīgām trakām tantēm, kurām pašām vajag mūža nozīmējumu uz terapiju. Ir iespējams angliski daudz vērtīga info atrast par bērnu psiholoģisko attīstību agrīnajā vecumā, latviski ir ĢC Līna mājaslapā u.c. vietās, ja tik labi pameklē. Paātrināta patstāvības veicināšana nemaz nav nepieciešama. Man ļoti noder un ir pašlaik tuvas Attachment theory, Conscious un Gentle parenting, un jebkādi resursi par tamlīdzīgām lietām. Jūs noteikti atradīsiet paši savu laimīgo formulu jūsu ģimenei. Un visas 24 h iegūs pavisam jaunu, kosmisku nozīmi ?‍?‍?? Lai Jums gaišas un vieglas gaidības un apzinātas, mīlestības vadītas radības! Krāj savu spēku, tas būs ļoti vērtīgs backup konts?

    Austra

    Par šuvēju. Tikai labākā pieredze. Protams, jāatrod kāda, ar kuru ir “klikšķis” un kaut kādā mērā līdzīga domāšana. Manā gadījumā, gan tie ir bijuši tērpi kādiem īpašiem gadījumiem, atzīšu, ne visi ir super-puper-duper brīnišķīgi, lieliski un piestāvīgi bijuši, bet ir arī favorīti, kas neiziet no skapja jau n gadus (ok, jau minēju, ka tie ir īpašo gadījumu tērpi, ko tik bieži nevelk), un tā kā savā dizainā parasti nav pēc kādām sezonas tendencēm, arī no modes neiziet.
    Jā, tas arī maksā, bet tad zini, ka nošūts būs kā nākas, krāsa/dizains/materiāls būs tāds, kādu gribi. Un vēl arī pats šūšanas piedzīvojums. Prasa laiku un parasti nav dažās dienās (atkarīgs no šuvējas noslodzes), bet tas galu galā ir laiks sev. Nu, vismaz man vienmēr gājiens pie šuvējas ir priecīgs notikums 🙂

    Laura

    Un cik īpašs šis tērps vienmēr būs, jo šūts un darināts tieši tev 🙂 Tas patiešām ir viens priecīgs notikums!

    Laura

    Paldies, Santa! Es patiesībā ar šādu izglītojošo literatūru šobrīd galīgi neaizraujos. Ir sajūta, a grāmatām un lietām pie manis ir jāatnāk, un tās patiešām atnāk pašas! Nesēžu internetā un nemeklēju, ko palasīt, bet vairāk ņemu kādu grāmatu no foršiem, uzticamiem un līdzīgi domājošiem cilvēkiem. Bet paldies par atgādinājumu 🙂 Noteikti noderēs!

    Šis komentārs bija domāts zem cita raksta, bet gan jau tas bija uzreiz saprotams, jo zem šī nav diskusiju par bērnu tēmu. Kaut kā nejauši samisējās, pat nezinu, kā tas bija iespējams.
    Tā arī ir vislabāk, kā jau esi izvēlējusies darīt. Sajūtām jāklausa vienmēr un visur.

    Zane

    Visnotaļ interesants raksts, paldies! Esmu no tie tipāžiem, kas nevar ciest iet iepirkt drēbes (jo parasti nekas nav gana glīts, gana kvalitatīvs, izskatās slikti utml.), bet patīk glīti ģērbties. Drēbes mantoju no māsas, kurai patīk regulāri atjaunot garderobi, vai arī izmisuma brīžos skrienu pa tām pašām zārām un meklēju lētākos, bet glītākos neitrālos melnos svārkus, utml. Lietotus apģērbus praktiski nespēju nēsāt, ja nezinu, kas viņos darīts iepriekš (māsas tērpi ir ok, humpalas nē). 400 eur par jaku būtu ļoti žēl atdot, jau 40 ir daudz (parasti gan tāpēc, ka kvalitāte, fasons, piegriezums, krāsa šā kā tā neatbilst galvā iecerētajam). Drēbes tāpat nēsāju gadiem ilgi, bet kvalitāte noteikti pieviļ. Kur LV var pirkt šādas kvalitatīvas drēbes un apavus? Un kā ir ar šuvējiem un ikdienas drēbēm – man nav pieredzes – vai tas var izvērsties tikpat kvalitatīvi? Paldies!

    Laura

    Tā kā iepērkos ļoti reti, tad man nav tādas vietas vai veikali, kurus ļoti varu ieteikt. Man iemīļoti palikuši daži vietējie ražotāji, kas taisa foršas lietas. Tur es varu “nokontrolēt” kvalitāti un noteikti atvērt sarunu, ja tomēr kvalitāte ir pievīlusi. Es pati šobrīd plānoju (vairāk gan pēc bērniņa piedzimšanas) izveidot ilgtermiņa sadarbību ar kādu foršu šuvēju, jo tad varu uztaisīt tieši to, kas un kāds man ir vajdzīgs. Ja ir vēlēšanās ieguldīt dažos ļoti labos gabalos un pārliecināties par kvalitāti, tad šūšana noteikti ir ideāls variants 🙂

    Austra

    Ir viedoklis, skaties zemāk, ne to “Atbildēt” uzspiedu.

    Māra

    Sveika! Kopumā absolūti piekrītu. Jau kopš pusaudžu gadiem iepērkos humpalās un trendiem pakaļ neskrienu. Pērku un izvēlos tikai to, kas patīk. Un pa šiem gadiem esmu ieguvusi dažas nenovalkājamas lietas, kvalitatīvas kleitas, taču netieku galā ar problēmu, ka pēc dažiem (2-3) gadiem šīs lietas jau ir nedaudz apnikušas. Kā Tu tiec galā ar apnikumu?

    Inga

    Sveika, Māra! Es mēdzu apnikušās drēbes nolikt kādā kastē drēbju skapī. Un tad, pēc kāda laika, attopos, ka man ļoti pietrūkst tās konkrētās kleitas vai jakas un hopsā heijā, tā ir atpakaļ apritē, jo tik laba un laba un laba 🙂

    Laura

    Tik jāskatās – ja tās mantas tur stāv pus gadu neaiztiktas, tad gan fiksi jānes prom. Aizņem tik vietu un enerģiju 🙂

    Laura

    Es to risinu ar divām lietām – viens, meklēju arvien citus veidus, kā drēbes savilkt jaunās kombinācijās, un otrs, šad tad apģērbu arī uzlaboju. Piemēram, vieniem baltiem džinsiem nogriezu apakšējo vīlīti un iegriezu caurumus, lai forši iet klāt tagad. Tas tik tāds mazs piemērs, bet vispār var kaut ko piešūt, sašūt un citādi uzlabot 🙂

    Andra

    Paldies, Laura! Pati pietiekami bieži esmu kāpusi uz šī grābekļa. ( atlaides, atlaidītes) Pavasarī man bija milzīgs iekšējais klikšķis un bija lielu lielā skapja tīrīšana. Un pēc tam palika tik viegli… Tagad skapis lēnām pildās daudz pārdomātāk.
    Paldies par Taviem bloga ierakstiem. Lasu ar baudu 🙂

    Laura

    Smaidu, lasot tavu komentāru 🙂 Paldies!

    Ance

    Tik ļoti atceros sevi laikā, kad pelnīju lielāku algu un lielu daļu atdevu tā brīža modes tendencēs. Jāpiezīmē gan, ka tajā laikā tas bija manu kompleksu un sevis nepieņemšanas zenīts. Ja nu ar to nestrādā, tad nesanāk arī mazāk pirkt. Tur ir savstarpēja korelācija he he. Tagad visas drēbes no tiem laikiem esmu izpārdevusi, jo, līdz ar sevis iepazīšanu, atnāk arī sapratne, ka lielākā daļa modes aktualitātes un krāsas man nemaz nepiestāv. Nu un, ka modē rozā? Es izskatos pēc tantes tajā krāsā. 😀 Un pilnībā parakstos zem tā, ka modes tendence būs vienai sezonai. Mazāk tik tiešām ir vairāk. Viens mētelis, bet tik labi izskatās, ka katru gadu par to saņem komplimentus. Paldies Tev par Tavu ieguldījumu apgaismošanā. 🙂

    Laura

    Es tev pilnīgi piekrītu, ka jābūt spēcīgai pašapziņai, lai varētu neskriet līdzi visām tendencēm. Kā tev ar rozā krāsu, tā daudziem ar šīs sezonas hype fasona kleitām ar volāniem. Nu, neizskatās visas tik labi kā reklāmā!

    Ilze

    Bet kā tad atšķirt to kvalitatīvo no nekvalitatīvā, jo ne viss, kas ir dārgs nozīmē kvalitāti, īpaši tas attiecas uz LV dizaineru darbiem – bieži vien jāmaksā par dizainu/ideju, ne par kvalitāti.. diemžēl ir nācies gana daudz vilties un tāpēc tagad ar lielām aizdomām skatos uz lietām “jo dārgāks, jo kvalitatīvāks”. Varbūt vari padalīties ar tavuprāt veikaliem/brendiem Rīgā, kas ir kvalitatīvi un kuru lietas tiešām varēs vilkt gadiem!

    Liga

    youtube.com franču dizainere Justine Leconte ir izveidojusi savu video kanālu, kur viņa stāsta par par modi un ar to saistītām lietām. Viņa ir izveidojusi vairākus video par “fast fashion” un apģērbu kvalitāti.
    https://www.youtube.com/watch?v=6a5lHAHf0Zk
    Šajā viņa stāsta, kā atšķirt labas kvalitātes drēbes no sliktām. Ceru, ka tas palīdzēs.

    Laura

    Paldies, ka padalījies 🙂 Noderēs arī man!

    Laura

    Jā, jā, jā! Tāpēc neskandinu, ka viss dārgais ir kvalitatīvs, jo tā NAV! Es vairāk vados pēc dažādiem kritērijiem, kas man ļauj atpazīt kvalitatīvo no nekvalitatīvā, nevis no paša brenda vai produkta cenas. Kvalitatīvs parasti tiek gatavots no labākiem materiāliem (gan sastāvs, gan tauste), tiek daudz kvalitatīvāk nošūtas vīles (diemžēl daudzi dizaina darbi Latvijā nav īstais paraugs) un materiāls ir piegriezts pareizi. Es neieteikšu nevienu zīmolu un sarakstu neveidošu, jo arī labiem zīmoliem paslīd kāja, bet varētu uzrakstīt ierakstu par to, kā atpazīt kvalitatīvi pagatavotu apģērbu no mēslaina darba. To gan varu mēģināt izdarīt 🙂

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.