GO BACK
    TO MENU

    Zero waste, tāpat kā daudzas citas lietas, ir trends. Labs un dabai izdevīgs, bet trends. Tam visam bieži klāt nāk smukumbildes, perfekti sakārtotās vienādās burkas un stilīgi metāla salmiņi. Ne viss, kas piedāvāts kā zero waste alternatīva, ir nepieciešams. To, nu, mēs pa šiem gadiem esam sapratuši. Ir forši, ka mājās ir metāla salmiņi, bet, ja tos neizmanto, īsti jēgas no tā visa nav. Un tad pat sanāk pretējs efekts – esi patērējis resursus, lai iegādātos kaut ko nevajadzīgu. Mums ir skaidrs, bez kā šobrīd būtu grūti dzīvot, bet redzam arī, kuras lietas vairāk noteikti nepirktu. Tā kā tas saraksts varētu būt baigi garš, šajā ierakstā koncentrējāmies uz rīkiem, kas mums palīdz neradīt liekus atkritumus.


    // ūdens pudeles

    Mums tādas ir divas, un mēs izmantojam tās pilnīgi katru dienu. Viena ir mana, jau divarpus gadus vecā Corkcikle termosa pudele, bet otra – maza, bērna izmēra termosa pudele no Liewood. Andis vēl joprojām sapņo par savu Klean Kanteen, bet kaut kā mēs līdz tās nopirkšanai neesam tikuši. Lielākais iemesls ir tas, ka būtu jāiegulda paprāva naudas summu, ja grib lielāka izmēra termopudeli ar metāla skrūvējamo vāku. Tās, nez kāpēc, ir īpaši dārgas.

    Ja būtu jādod atsauksme par mums esošiem produktiem, teiktu tā. Man patīk manas pudeles funkcijas, bet šobrīd tā bišķi izskatās pēc miskastes. Krāsa ir nesmuki nodauzījusies. Man visu laiku aizmirstas, ka vajag nopirkt smilšpapīru un to vienkārši noberzēt nost. Jāpiemin gan, ka nesmukā krāsa nav bijis iemesls pudeli nelietot. Tik nav tāds prieks uz to skatīties kā pirmajās dienās. Manai draudzenei ir tā paša zīmola matētā pudele, un izskatās, ka tai tādu problēmu nav. Arī pēc gada lietošanas izskatās kā jauna. Vēl man problēmu sagādā korķī esošā plastmasa, kas pievelkas ar smaržu no tā, kas pudelē pirms tam bijis. Ja ieleju kafiju, pēc tam ūdens vēl ilgi garšo (jo smaržo) pēc kafijas. Nav forši.

    Ar bērna pudeli šobrīd vēl grūti spriest, bet man patīk, ka tai ir divi uzgaļi – viens ar salmiņu un snīpīti, bet otrs ar metāla skrūvējamo korķi. Ļoti patīk, ka skrūvējamā korķī nav plastmasas. Snīpīša korķis izskatās, ka mazliet laiž garām, tāpēc jāuzmanās ielikt tāpat somā. Krāsa arī šobrīd labi turas, un draudzeņu bērniem vēl pēc ilga laika izskatās pieklājīgi, tāpēc lieku cerības, ka šī krāsa tā nesitas nost.

    Pudeli mēs izmantojam patiešām ikdienā, tāpēc ir vērts ieguldīties un iegādāties sev īsto. Mūsējā noteikti būtu nekrāsota vai krāsota ar tādu krāsu, kas tik traki nenositas nost. Arī metāla skrūvējamais korķis ir mūsu gribamlistē, lai tomēr pudelē var liet un izmazgāt jebkura tipa dzērienu.

    // kafijas krūzītes

    Mums ir divas Keepcup krūzes, kuras kalpo jau gadus divus, un esam ļoti apmierināti! Izvēlējāmies šīs, jo tās ir no stikla, kā arī dikti iepatikās dizains. Mums ļoti iet pie sirds, ka var pasūtīt atsevišķas detaļas, ja kāda saplīst vai vēlamies ko pamainīt (kaut gan sūtīšana no Amerikas ir diezgan dārga). Divi mīnusi. Stikls paliek stikls, un tas var plīst. Mums bija trīs krūzes, bet tagad ir divas, jo vienu atstājām uz Rīgas bruģa (stiklus, protams, savācām). Ar tām jābūt uzmanīgam, jo plīst tūkstoš gabaliņos. Otrs ir tas, ka krūze nav tik noplūdes droša, cik gribētos. Tā laiž garām, un pilnu somā to nekad neliktu iekšā.

    Ja vajadzētu, vai pirktu citu? Jā un nē. Mēs noteikti apskatītu kādas jaunas iespējas, jo varbūt tirgū ir kāda nerūsējošā tērauda krūze, kura nelaiž garām mitrumu. Nē, jo šī mums kaut kā mājās iemīļojusies un dizainiski ir ļoti patīkama.

    // maisiņi, kastītes, burciņas

    Mūsmājās to ir daudz. Gan kastītes, gan burciņas, gan maisiņi. Neko speciāli no smalkiem zero waste zīmoliem neesam pirkuši, tie visi ir pie mums kaut kā atklejojuši.

    Maisiņi nāk no diviem avotiem – paššūti un atņemti kurpēm/drēbēm. Jā, mums mājās bija daži putekļu maisiņi, kas nākuši no kurpju un apģērba iegādes. Pārējie sašūti no auduma kalniem, kurus žēl mest laukā. Man mājās šujmašīna ir pašai un arī vīles nošūt māku, tāpēc maisiņus darināju pati, bet šo var izdarīt arī pie kādas šuvējas. Es konkursā par glītāko maisiņu darināšanu nepiedalos un neplānoju tos arī pārdot, tāpēc ir arī kāds maisiņš, kuram neapstrāta iekšmala, un kāds, kuram striķītis paņemts no dāvanu saiņošanas kastītes. Ja pašam šūt nav vēlme, laika vai iespējas, paņemat kādu vecu kreklu vai palagu, aiznesat pie šuvējas un pasūties maisņus. Tas nebūs dārgs prieks, bet toties ilgi varēs iepirkties bez plastmasas maisiem. (pieminēt, ka tas ir upcycling?)

    Kastītes un burciņas arī nav speciāli pirktas, lai mēs izskatītos pēc pienācīgas zero waste mājas, bet lietojam to, kas jau mājās ir. Tas nepavisam nav zero waste izmest visus plastmasas traukus, lai vietā iegādātos metāla vai stikla. Ja visi trauki mājās nolietojušies, tā ir cita lieta, bet vienkārsi smukumam un bildēm veikt nomaiņu ir dabai daudz nedraudzīgāk kā vienkārši lietot jau esošo arsenālu.

    // tīrīšanas rīki

    Šo mēs medījām un mēģinājām, līdz sapratām, kas mums patīk. Atzīšos, ka atrast pienācīgu, dabai draudzīgu “švammīti” nav bijis vienkāršākais uzdevums.

    Ar birstītēm ir tā – mēs tās lietojam, bet tas nav mūsu galvenais trauku mazgāšanas veids. Kaut kā neesam ieraduši izmantot birstes visai mazgāšanai. Mēs tās vairāk izmantojam, ja kaut ko nevar aizkacēt ar roku (pudelēs un burkās, piemēram) vai ja virsma ir baigi taukaina (tad uzberu sodu un pirmo mazgāšanu veicu ar birstīti). Mēs vēl izmantojam zobu birstīti mazākām virsmām vai kādām rieviņām un mazu salmiņu birstīti, kas nāca komplektā ar pašiem salmiņiem.

    Sūklīšus (jeb tautā sauktās švammītes) mēs esam mēģinājuši dažādas. Visvairāk patika eko veikalos nopērkamās dabai draudzīgākos, bet ne kopostējamos trauku mazgāšanas sūklīšus. Tagad iemēģināju lufas sūklīti un ir apmierinoši. Ar mazgāšanu tā kā viss ir kārtībā, bet man nepatīk viena ļoti specifiska lieta – tos nevar tā baigi veiksmīgi izspiest no ūdens, kas nozīmē, ka tie paliek daudz mitrāki kā parastās švammītes. Varbūt jums ir kāds foršs sūklītis, kas patīk, bet es par tā eksistenci vēl nezinu?

    Vēl mājas tīrīšanai izmantojam pašu sašūtas flaneļa lupatiņas. Sapratām, ka mājās ļoti viegli var iztikt bez mikrošķiedras lupatiņām, kuras ir sintētiskas. Izmēģinājām foršu kokvilnas audumu lietot lupatiņās un mums patīk. Darbu izdara to pašu, kā arī man nav veikalā regulāri jāpērk jaunas lupatiņas. Šīs vienkārši iemetam veļas mašīnā kopā ar citām tādas krāsas drēbēm. Izmantojam, lai uzkoptu virtuvi, vannas istabu, visas mājas virsmas un arī podu. Katrai istabai gan ir sava lupatiņa, ne viena visam.

    // kosmētikas noņemšanas “vatīte”

    Šis mūsmājās ir jauninājums. Līdz šim izmantoju vienkārši ziepes, bet, kopš atkal sāku lietot skropstu tušu un mazliet dekoratīvo kosmētiku, man prasījās pēc kāda maza palīga tā visa noņemšanai. Zinu, ka ir tādas sintētiskās mikrošķiedras lupatiņas, bet gribēju dot iespēju bambusa versijai vispirms. Jāsaka godīgi – man dikti patīk. Lietoju to vakaros, kad tīru seju. Sāku ar raupjāko pusi un pēc tam seju notīru ar mīksto pusi. Ap acīm izmantoju tikai maigāko pusi. Tādā veidā var pilnībā izskaust ierasto vatīšu patēriņu, jo šis kosmētiku noņem tikpat labi. Ja ir vēlme notīrīt “kārtīgāk”, tad es pēc tam maigi nomazgāju seju ar ziepēm. Foršām, parastām ziepēm, kuras izmantojam arī rokām un ķermeņiem.

    Šobrīd man ir tāda viena, bet jūtu, ka būtu forši, ja būtu vismaz divas. Tas tāpēc ka vienu var iemest veļas mašīna, kamēr lietoju otru. Šad un tad prasās to izmazgāt kārtīgi veļenē. Tā ikdienā kārtīgi izmazgāju izlietnē, izmantojot veļas ziepes. To gan ir svarīgi darīt pēc katras lietošanas, lai tīrīšana notiktu ar tīru, ne baktērijām pilnu sūklīti.


    Skrieniet pakaļ zero waste trendam, jo tas stipri ietaupīs jūsu un dabas resursus! Skrieniet, bet dariet to ar prātu. Nesapērciet visu jaunu, smuku un, iespējams, nevajadzīgu. Citādi sanāk, ka turpinām būt tādi paši trakie patērētāji, tik darām to “zaļākā lauciņā”.

    Galvenais ir saprast, ka mūsu ikdienas nesastāv no domāšanas par maisiņiem, pudelēm un noteikti ne atkritumiem. Visas šīs lietas esam ieviesuši savā ikdienā kā normālu dzīves sastāvdaļu, un aktīva piedomāšana bija tikai sākumā. Šo lietu iegāde un sagāde arī bijusi laika jautājums, tas nenotika vienā dienā. Ja ir viena doma, ko atcerēsies no šī raksta, tad paņem šo – izproti savu dzīvesstilu, saproti, ko un kā lieto, ko gribas no katra produkta un tikai tad veic pirkumus. Neskrien un nenopērc pirmo perfekto zero waste komplektu, jo varbūt salmiņu un salveti nemaz ikdienā neizmanto. Paskaties, varbūt mājās jau kaut kas ir, kas varētu palīdzēt iepirkties bez iepakojumiem vai padzert gardu kafiju ceļā uz darbu. Un kad esi atkodis savu īsto un foršo produktu, investē kvalitatīvākajā, ko vari atrast. Tad tie kalpos ilgi un dikti, un būs lielāks prieks tos lietot.

    Kas stāv tavā zero waste must-have sarakstā?

    26 COMMENTS
    Vita Felicita

    Hei!
    Ieklīdu te nejauši, bet prieks lasīt ko tādu!
    Man ir risinājums taukainu trauku mazgāšanai-sinepju pulveris. Ideāli, jo soda ar tiem tik labi galā netiek! (sen jau nesaprotu, kādēļ cilvēkiem vēl vajag trauku mazgājamo ķīmiju – ja nu vienīgi, ja kādiem to tik daudz, ka ar mašīnu jāmazgā). Otrs punkts- traukus jau gadiem mazgāju ar lupatiņām, kas sagrieztas no novalkātām zeķbiksēm. Novalkātās zeķbikses lieliski noder arī dārzā un siltumnīcā- sagrieztas sloksnītēs tās ir labs augu uzsiešanas materiāls. No tām sanāk arī labi tamborēti vai austi kājslauķi.

    Laura

    Man pašai arī ir sinepju pulveris mājās, bet kaut kā netieku priecīga to lietot. Kaut kā patīk tā putiņa uz švammes. Izmantoju gan bioloģisko mazgātāju un dabīgo švammi, bet tomēr.

    Lelde

    Sveika. Vai padalīsies, lūdzu, ar to, kur iegādājies bērnam Liewood termopudeli (Latvijas internetveikalos pagaidām neizdodas atrast)? Paldies jau iepriekš.

    Laura

    Es to pirku Mr.Bunny shop, viņiem ir arī internetveikals, kurā pudeli tad var iegādāties 🙂

    Santa

    Paldies par rakstu!
    Mana Oggi Cosmo pudele izskatās līdzīgi nobružāta, nopirku to pirms gada TK Maxx ?
    Laimēju pagājušogad instagramā vienu @globalwakecup komplektiņu, kurā ir ļoti forša ūdens pudele, ar tādu maziņu metāla tējas sietiņu pat iekšā, kuru pēc vajadzības var izņemt ārā. Vēl komplektā – perfektā termokrūze. Man tā ir pirmā tāda, kuru apgriežot otrādi, nekas nepil ārā.
    Ikdienā vēl lietoju arī dažādus maisiņus, lielus un mazus, auduma un aizkarauduma, bambusa “vatīti”, kokosšķiedras birsti, birsti ar kātu un salmiņu birstīti, lufas kā švammes, dažādas burkas, skābo kāpostu spainīšus, bambusa zobubirstes, menstruālo piltuvi.
    Metāla vai bambusa salmiņus lietoju vairāk ārpus mājas, bērnam, ceļojumos, reizēm arī smūtijiem mājās.
    Tas viss jau kļuvis tik automātisks, ka ir labi jāapdomājas, lai to tā izceltu no ikdienas.

    Linda

    Es to pasūtīju no Yuggen. Var gan saldēt, gan likt katlā un sautēt tajos dārzeņus. Pielietojumu daudz. Ir arī Stasher bags, ko arī var izmantot saldēšanai. Tās gan es vēl neesmu izmēģinājusi. 🙂

    Laura

    Paldies! Iečekošu 🙂

    Laura

    Tu izmanto arī sejas birstīti? Ja jā, kā patīk?

    Linda

    Mani ikdienas palīgi ir Klean Kanteen ūdens pudele (ļooti patīk:)), dažādi auduma maisiņi (gan pirkti, gan tapuši no vecām spilvendrānām, svārkiem), burciņas un pudeles no izlietotiem produktiem. Nesen arī nopirku stikla traukus pārtikas glabāšanai/pusdienu ņemšanai uz darbu, jo vecie plastmasas nu bija tā nolietojušies, ka negribējās tajos neko likt iekš. Jāatzīst, ka dažreiz gan atļaujos nopirkt arī jaunus stikla konteinerus, jo tagad, kad iepērkamies beziepakojumu veikalos, mājās šad tad pietrūkst konkrēta izmēra burciņu. Un tad es izlemju sevi atalgot ar kādu beziepakojumu veikalu skaisto burciņu. 😀
    Vēl nesen iegādājos silikona pārtikas uzglabāšanas “maisiņus”. Tos katru dienu izmantoju augļu un dažādu uzkodu ņemšanai līdzi. Viegli un pēc tam neaizņem tik daudz vietas kā stikla trauki, protams, arī vieglāki. Tā kā šķiet, ka uz labu laiku esmu nodrošinājusies ar visu nepieciešamo. 🙂

    Laura

    Vai tajos silikona maisiņos var arī saldēt pārtiku? Kur iegādājies? Man šķiet, ka tā varētu būt forša alternatīva saldēšanas sezonai 🙂

    Linda

    Vēl es gribētu iegādāties LastSwab daudzreiz lietojamo “vates” kociņu, kad viņi sāks to pārdot (tikko beidzās kickstarter kampaņa) un arī to bambusa kosmētikas ņēmēj-lupatiņu. Kur tādu var dabūt?

    Laura

    Es to lupatiņu nopirku Zeroveikalā, bet droši vien ir visos Zero waste veikalos Rīgā 🙂 Es iečekošu LastSwab! Man patīk ideja!!

    Linda

    Man ir Rito pirkta Lurch ūdens termopudele – ļoti patīk un pēc vairāk kā gada intensīvas lietošanas krāsa vēl smuki turās. Lielie auduma iepirkumu maisi. Mazos vēl neesmu sašuvusi, bet tā kā ikdienā dzeru svaigi spiestu seleriju sulu, tad izmantoju tos seleriju maisiņus (diemžēl neesmu vēl atradusi, kur seleriju kātus varētu nopirkt bez iepakojuma), kas man ir vairumā un ir gana izturīgi. Bambusa termokrūze, kas pirkta Nature veikalā Madridē. Burciņas un kastītes, protams.

    Laura

    ??

    Laura

    Katru reizi, kad redzu kaut kur nobildētu šo Tavu orandžo pudeli, nodomāju, cik tā skaisti nodauzījusies un nolietojusies. Līdzīgi kā sienas, kurām krāsas vai tapešu virskārtai cauri spīd vēl daudzi 🙂

    Liene

    Es piekrītu! Nodomāju – cik brīnišķīgs dizains! 🙂

    Laura

    Tik daudzi to saka ? Man pašai gan mazliet krīt uz nerviem 😀

    Liga Krista

    Contigo termokrūze, tupperware pudele, auduma maisiņi, abnormāls daudzums ar burkām, kastītēm, metāla salmiņi

    Laura

    ?

    Liene

    Sveika! Iedod lūdzu kādu norādi, kur pameklēt to vates aizstājēju bambusa lupatiņu. Nemaz par tādu nebiju dzirdējusi.
    Es pati trauku lupatiņās esmu norādījusi no speciālas tādas kā grubuļaini abrazīvas dzijas. Arī vienīgā vaina, ka nevar kārtīgi izžmiegt ūdeni, bet mazgā lieliski.

    Laura

    Es to “vatīti” pirku Zeroveikalā 🙂 Man šķiet, ka visos zero waste veikalos Rīgā ir kaut kas līdzīgs. Šī ir patiešām lieliska!

    Liene

    Atvainojos, spellchekeris uzdarbojas. Noadījusi nevis norādījusi lupatiņas traukiem.

    Dace

    Mans vērtīgākais pirkums ir Starbucks termo krūze, vācijā maksāja 19EUR, pirku pims gada, kā jauna, melna skaista matēta, ārā nelīst pilnīgi nekas. Gandrīz 10 gadus atpakaļ draudzene no ASV atveda arī Starbucks termo krūzi, joprojām izcili kalpo, tur siltumu un nelīst laukā nekas.
    Vienīgi otrajai laika gaitā vāciņš arī sasūcies ar kafijas smaržu un tēja reizēm smaržo kā kafija, bet citu trūkumu nav bijuši nekad.
    Metāla, ir kritusi un joprojām lieliska.

    Laura

    Ja mums šīs saplīsīs, droši vien vietā meklēsim kādu nerūsējošā tērauda opciju 🙂

    Alise

    Ūdens pudele, jau divus gadus intensīvi lietoju. (Man ir plastmasas no tupperware, leju tur tikai ūdeni), līdzi ņemamā kafijas krūze un auduma maisiņi.

    Laura

    Tad mums līdzīgi 😉

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.