GO BACK
        TO MENU

        Bāc, kā man nepatīk aukstums, bet arī šoziem es gribu ar to sadraudzēties. Mums nav tāda draudzība, ka, ilgi neesot kopā, satiekamies un it kā nekas nebūtu mainījies. Nē, mums ir draudzība, kura jāuzsāk katru rudeni no jauna. Es esmu visīstākā salēja, kura tuntulējas jau pie pirmajiem ziemeļu vējiem. Man nepatīk sportot aukstumā, jo salst deguns, ausis un visi pārējie locekļi, bet gan vienu, gan otru es plānoju šoziem turpināt.

        Aukstums ir tikai ārējais apstāklis, un tieši tā es to gribētu uztvert. Es vēlos, lai tas neietekmē manu labsajūtu un negāž mani no kājām. Pie aukstuma var pierast. Tāpat kā pie visiem citiem ārējiem apstākļie, un aukstuma peldes ir palīgs šajā procesā. Es atceros pagājušo rudeni, kad pilnīgā draņķa laikā braucu uz ezeru peldēt, un tā laimes pēc peldes ir vienkārši nepārspējama. Šajā rakstā es padalīšos, kāpēc ir labi apdomāt iespēju rūdīties šajā sezonā.

        // lielie aukstās peldēšanas ieguvumi

        Atskatoties uz pagājušo gadu, laikam vislielākais ieguvums bija tā sajūta, ka es kaut ko tādu varu izdarīt. Ka es, karstāko vannu fans, varu mīnus grādos, lietū un vējā stāvēt ārā plika un līst 10 grādus aukstā ūdenī.

        Pēc šīm peldēm vienmēr bija sajūta, ka, ja jau es varu šo, es varu izdarīt daudz, daudz vairāk.

        Aukstuma peldes ir lielisks treniņš prātam (jo man ir jāpierunā sevi noģērbties necilvēcīgi aukstos apstākļos) un tieši tikpat lielisks arī ķermenim. Te būs lielākie auksto pelžu ieguvumi:

        1. Uzlabojas imūnsistēma. Ir pierādīts, ka aukstās peldes var palīdzēt netikt pie rudens puņķiem un ziemas bronhītiem. Būšana aukstā ūdenī mūsu ķermenim ir liels šoks, un tam ir jāpielāgojas pie jaunajiem apstākļiem. Ķermenī palielinās balto asinsķermenīšu skaits, un tas ir gatavs “cīnīties”. Tādā veidā pamatīgi tiek uzlabota imūnsistēma.
        2. Paaugstinās endorfīna līmenis. Endorfīns ir hormons, kurš pastiprināti izdalās pie fiziskām aktivitātēm, un aukstā peldēšana tiek pieskaitīta pie tām. Tas mazina trauksmi un stresu, un iedod tādu kā lielu baudas sajūtu. Angliski to sauc par “natural high”.
        3. Uzlabo asinscirkulāciju. Tas ir labi gan mūsu veselībai, gan ādas izskatam, jo asinis tiek lielā ātrumā izdzītas pa visu ķermeni. Pilnīgi visi ziemas peldētāji stāsta arī par peldēšanas patīkamo blakusefektu – āda izskatoties tvirta un dzīvīga.
        4. Paaugstinās libido. Šis man bija pārsteigums, bet, jā, ar aukstajām peldēm var uzlabot vēlmi pēc seksa. Un ne tikai! Ar paaugstinātu libido mums ir labāka pašapziņa un foršāks garastāvoklis.

        Iespējams daļa no jums jau sēž un trinās savos krēslos ar domu “kāpēc es vēl neesmu bijis aukstā ezerā?”. Kurš tad negribētu labāk justies, mazāk slimot un izjust lielāku vēlmi ielīst sava partnera apskāvienos (vai arī biksēs, kas zin)? To visu mēs un jūs varam darīt, tik mūsu uzdevums ir jums iedot informāciju arī par sagatavošanos šim procesam.

        // gatavošanās

        Ja pāršauj pār strīpu ar aukstuma peldēšanu, var iestāties hipotermija, kas var beigties letāli, tāpēc tas ir jādara ar prātu. Vislabākā gatavošanā auksto pelžu sezonai esot nepārstāt peldēt. Kā vasarā peldēju, tā turpinu arī rudenī un ziemā. Man šajā vasarā sanāca peldēt ne pārāk daudz, kas nozīmē, ka nebiju iegājusi ritmā laist uz ezeru nopeldēties. Vienā no pirmajām aukstajām peldēm šogad baigi izsalu. Biju ūdenī mazas sekundes, bet tik un tā uznāca drebulis, kuru varu nomierināt ar siltu vannu. Tā man turpināt negribētos, tāpēc šosezon aukstajām peldēm gatavošos pamatīgāk.

        P.S. – man šāda drebēšana pēc peldēm ir bijusi divas reizes. Abās kaut kā nebiju gatava peldēties aukstumā, un ķermenis izsala. Tas , ko pieredzēju (cik es saprotu), ir viegla hipotermija, kad parādās drebuļi un apjukums. Man tie beidzās, bet tā ir nopietna zīme, ka šādi turpināt nedrīkst!

        Ja arī tev nesanāca vienkārši turpināt peldēties no vasaras, ir vērtīgi sagatavoties aukstuma peldēm. To var darīt jebkurš, kuram mājās ir ūdens padeve, jo gatavošanās notiek mājās, ne atklātos ūdeņos. Mēs visu oktobri iesim aukstās dušās, lai radinātu savu ķermeni pie aukstuma. Mēs paralēli dosimies arī uz ezeru, bet lielākais izaicinājums būs tieši mājās, jo man riebjas iet aukstās dušās.

        // piedalies izaicinājumā #iemiletaukstumu

        Dalīta sāpe ir mazāka sāpe, vai ne? Jebkurā gadījumā zinām, ka kopā darīt trakas un foršas lietas ir daudz vieglāk, tāpēc gribam jūs visus, kuri jūtas gatavi, izaicināt iet aukstās dušās visu oktobri. Tādā veidā jūs varēsiet dabūt visus labumiņus ķermenim un prātam, kas nāk no auktuma peldēm, bet jums nav nekur jādodas. Izaicinājums ir salīdzinoši vienkāršs, ja vienīgi ieiet aukstā dušā būtu tik viegli, cik es te rakstu. Andis jau iet aukstās dušās katru dienu, bet es galīgi ne. Man nepatīk tā sajūta, ka visur apkārt ir silts, bet spricēju aukstu ūdeni uz kādu ķermeņa daļu (jo mums nav tāda liela dušas galva), bet zinu, ka tas ir jādara, lai radinātu ķermeni pie aukstuma. Un, sasodīts, lai vienkārši labāk justos!

        Kas ir jādara? Nu, pirmkārt, ir jānolemj, ka šito gribas darīt. Ir vienkārši jāpieņem lēmums, ka no šodienas es esmu cilvēks, kurš dodas aukstā dušā un punkts. Tāda nostāja dikti palīdz. Vēl palīdz tas, ka sarunā ar sevi, ka ķersies šim izaicinājumam dienu pa dienai, nedomājot par visu mēnesi. Tad svarīgākais ir izdarīt dienas uzdevumu un viss. Lai vieglāk un vizuālāk sev atskaitīties, mēs izveidojām PDF failu ar atskaites sistēmu. Iesakam to izprintēt un pielikt vannasistabā pie sienas. Pēc katras paveiktas aukstās dušas šalts vari atzīmēt treknu krustu savā sarakstā.

        Kā redzēsiet, process un pierašana ir salīdzinoši maiga, jo laiks pieaug palēnām. Mēs ieejam normālā, siltā dušā, nomazgājamies un nobeidzam dušošanos ar aukstām tik-un-tik sekundēm. Pirmajā nedēļā tās ir 15, otrajā – 30, bet pēdējā – 1 minūte. Svarīgākais ir neieslēgt atpakaļ silto ūdeni, jo pēc aukstās dušas ir jālien ārā.

        Būs jautri, jo man pašai, iedomājoties vien, uzmetas zosāda. Tomēr esmu nolēmusi šoruden tam pa īstam ķerties klāt. Jo vairāk mēs būsim, jo jaudīgāk būs izaicinājumam iet cauri. Lai mēs zinām, ka tu, auksto dušu izaicinājuma dalībniek, tur ārā esi, mēs priecātos redzēt tavus piedzīvojumus, procesu, pārdzīvojumus, patīk un nepatīk zem #iemiletaukstumu. Arī mēs aktīvi dalīsimies gan ar savu procesu, gan ar noderīgu informāciju par kontrastdušām.


        Mēs vēlamies, lai mums apkārt ir laimīgi, apmierināti un veseli cilvēki, un aukstās peldes var būt lielisks veids, kā pie tā daļēji tikt. Lai vai cik absurdi dažbrīd tas izklausītos, šādas plānotas, ķermeniskas ciešanas mūsu prātam iedod baigo atelpu un lielu devu laimes. Aukstās peldes ļauj atgūt kontroli pār savu ķermeni un prātu, kas iedod spēku arī citās jomās. Ja sajuti kaut mazāko vilkmi vai interesi, piedalies. Pamēģini, jo varbūt arī tu iemīlēsies aukstumā un atradīsi tur citādu sevi.

        Kurš auksti dušosies ar mums visu oktobri?

        Tie, kuri jau peld un bauda aukstumu, padalieties ar savu pieredzi un labumiem, kas dzīvē notikuši. Iedrošināsim tos, kuri vēl tikai par to domā!


        9 COMMENTS
        Elza

        O’, cik forši! Man šis arī ir viens no aktuālajiem tematiem šoruden 🙂 Vasaras beigās izlēmu, ka gribu pagarināt peldsezonu, cik ilgi vien spēšu un iet kontrastdušās. Man arī saņemties ielīst dīķī septembra beigās bija vieglāk, nekā uzlaist sev dušā līdzvērtīgi aukstu ūdeni pēc tam. Atsāku staigāt basām kājām pa māju un bez džempera. Un īpaši nesalst, bet jūtos mundrāka un priecīgāka. Mēģināšu arī apgūt elpošanas vingrinājumus, jo tie palīdz vieglāk ieiet aukstā ūdenī.
        Ja neesat jau redzējuši, ļoti iesaku noskatīties šo filmu:
        https://www.uzdrosinies.lv/blogs/vice-documentary-inside-the-superhuman-world-of-the-iceman/?utm_source=ActiveCampaign&utm_medium=email&utm_content=%5B8%5D+diena+-+motiv%C4%81cija+-+k%C4%81p%C4%93c%3F&utm_campaign=8-diena

        Līga

        Vai duša jālej uz galvas vai var arī to nedarīt, ja garos matus negribas katru dienu mazgāt un žāvēt?

        Loreta

        Es arī izmēģināšu aukstās dušas. Paldies! Esmu peldētājs no pavasara līdz rudenim, un dievinu to baudu, ko sniedz tieši auksto dienu peldes, un lietus peldes. Vienmēr esmu gribējusi būt arī ziemas peldētāja. Interesanti, ka mazgājot matus, (pati esot ārpus dušas vai vannas) es vienmēr esmu nobeigusi galvas mazgāšanu ar auksto ūdeni, par ko visi vienmēr šausminājušies, tas nav bijis patīkami, bet man vienmēr bija sajūta, ka tas palīdz labāk izskalot šampūnu no matiem. Nez vai galvai tas aukstums ir vajadzīgs? Skatos, ka ūdens peldē tev cepure.

        Indra

        Man patiesi RIEBJAS aukstums! Esmu totāla dedzinoši karstās dušas cienītāja! Es pat vasarā nepeldos, ja ūdens nav silts kā “piens” 🙂
        Šorīt 1x pamēģināju. Ūdeni uzgriezu uz maksimāli aukstāko un izturēju 10sek. un man tas viss nemaz, nemaz nesagādāja baudu. Es knapi elpoju un darīju to ar milzu piespiešanos.
        Un tad..5 sek. pēc dušas nogriežšanas… tāds kaifs ādai un prātam!
        Es nezinu, vai man izdosies, bet ir taču jāsāk! Varbūt sanāk arī man!
        Jo pateicoties Jūsu ģimenei, es paņemu audumu maisiņu uz veikalu, jo ar kaut ko ir jāsāk!
        🙂

        Laura

        Indra, es pilnīgi noteikti nevaru teikt, ka man aukstās dušas patīk, jo man ir šausmīgi jāpiespiežas, bet tā sajūta pēc ir tas iemesls, kāpēc es to daru. Mēs tuvākās nedēļas savos soctīklos noteikti runāsim par visiem auksto dušu ieguvumiem ?
        Malacis! Tā tik turpināt!

        Anna

        Paldies! Iedvesmoji iet aukstajās dušās! Vienīgais prātoju- cik auksts ūdens ir jālaiž? Jāgriež līdz galam tā, lai ledains vai labāk sākt ar remdenu, ja nekad to neesmu darījusi?

        Laura

        Forši, ka piedalīsies! Skaties pēc sajūtām. Liec aukstāko, cik vari izturēt, jo tās pirmās 15sek galīgi nav ilgi. Es laižu uz pašu, pašu aukstāko, bet var arī nelikt tik aukstu. Galvenais pa šīm nedēļām ir nokļūt līdz aukstākajam ūdenim, kāds tek pa krānu 🙂

        inese

        Sveiki, lasu Jūsu superīgo blogu un man ļoti patīk. Tikai nevaru saprast, kāpēc būtu jāiet aukstā dušā, ja var iet peldēt uz dīķi, ezeru,kas nu kuram ir. Pati eju katru rītu uz dīķi, mazu īsu mirklīti, kādus padsmit vēzienus papeldu. Vēl jau nav tik auksts, var mierīgi sākt. Toties āda pēc dušas ir sausa, bet kā es saku “dīķa āda” ir pilnīgi cita štelle. Visiem veselību.

        Laura

        Šis izaicinājums ir visiem tiem, kuriem dīķa pagalmā nav 🙂 Mums pašiem patīk braukt uz ezeru, bet uz turieni tomēr jābrauc, un ne vienmēr izdodas. Peldēt atvērtā ūdenstilpnē noteikti ir cita štelle 😉

        This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.